THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O kanadskom vydavateľstve PLR je známe to, že u nich vydávaný death, black alebo doom metal, prípadne mix toho všetkého, je rozoznateľný aurou často až kozmickej zhubnosti, pachom dimenzií záhuby a rozkladu či podtónom zúriacej pravekej zloby. Neinak je to v prípade denverských OF FEATHER AND BONE, ktorých tretí album je z kategórie „toto vám v minulom roku ušlo a to sa stať nemalo“. Trojica AS (basgitara, vokály), PW (bicie) a DG (gitary, vokály) vzišla z HC/punkového podhubia, OFAB s rokom vzniku 2012 je ich jedinou metalovou aktivitou a aj tam to v začiatkoch bolo skôr o „koreňoch“. V súčasnosti tam po nich nie je ani stopy, deje sa totálne nekompromisný death, resp. death/black metal.
Nie je žiadnou novinkou, že na HC a punkovej scéne metal už dávno ako zakázané ovocie nevnímajú, nájdu sa tam ľudia, ktorí si ako „guilty pleasure“ užívajú ešte aj ten najčernejší, vrátane jeho „zlobivých“ (slovenskejšie „nekorektných“, ale tak vieme, čo sa týmto pojmom roztomilo nemotorne zakrýva) podôb. Slušný úspech zožína aj black alebo „black“ metal vychádzajúci z týchto kruhov, ľudia skrátka dokážu robiť kadečo, niekomu to ide, inému menej. OF FEATHER AND BONE rozhodne majú bližšie k death ako black metalu, v každom prípade je prinajmenšom ich najnovší album už od začiatku do konca kvalita bez nejakých ťarbavostí vyvolávajúcich dojem neistého sedenia na dvoch stoličkách. „Sulfuric Disintegration“ rovná sa nemilosrdný ponurý a zúrivý výprask, pre Profound Lore ako stvorený. Nie až taká zničujúca šialenosť ako napr. MITOCHONDRION, stále však celkom impozantná záležitosť.
Šesť skladieb, pol hodiny a ako to už chodí, keď sa „hácečkári“ pustia do hrania death (a black) metalu, väčšinou idú po jeho najklasickejšej forme. Teda 90. roky a skôr ich prvá polovica. Album je prevažne špinavá naklepaná priamočiara surovosť so zdravým pomerom voľnejších pochmúrnych a klokotajúcich pasáží a razantných klasických rýchloviek. Kov smrti tu vychádza z toho, čo pred 30+ rokmi vymysleli INCANTATION, GOREAPHOBIA, sčasti aj MORBID ANGEL a o čosi neskôr tomu nesvätožiaru besnenia dodali ANGELCORPSE). Hlboký i revaný vokál buráca z priepasti týchto čias a kontrujú mu chaotické, kvílivé vyhrávky a sóla. V pomalších momentoch sa ozve aj starý sever Európy a tam, kde sa OFAB ponoria do čiernoty a zúrivého guľometného vyhladovania, to pri veľmi jednoduchých, ale takých „akurátnych“ riffoch, „zvracacích“ výkrikoch a zúrivo brechajúcej deklamácii nie je ani tak black, ako skôr war metal kanadského typu (CONQUEROR, REVENGE), prípadne black/death vojnou tiež dosť posadnutých Austrálčanov CORPSE MOLESTATION/BESTIAL WARLUST. Nad virtuozitou a aranžérskou genialitou sa tu jasať nedá, dojem infernálneho mlyna je však pôsobivý.
8 / 10
Vydáno: 2020
Vydavatel: Profound Lore Record
Stopáž: 30:22
Nekompromisní hnilobná diktatura ve stylu TOMB MOLD s dalším zajímavým osudem v punku, i když je pravda, že i jejich prvotiny trochu smrděly pekelnou sírou. Za šest let existence trojka z coloradského Denveru velmi ostře nabrousila kytary a hlavně opatřila bicí soupravu hned několika turbomotory. Zvuk bubnů je prapodivně akusticky tupý, jakoby zastřený, někdy i méně čitelný, což se týká hlavně kopáků. Ale přitom nástroj samotný naprosto neslevuje z kulervoucí rychlosti a intenzity. Naprosto nesmlouvavá deathmetalová deska, která patří k tomu nejlepšímu z minulého roku.
Pro mě jako na objednávku. K recenzi nemám co dodat.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.